תפריט

איריס מימון עופר פרנקו 055-6688077

| כמה מילים על הספר |

אומרים שהשפה הערבית משולה לאוקיאנוס. מטרת ספר זה היא להתוות את השביל בו תצעדו צעדים ראשונים בלימוד השפה הערבית המדוברת. בין אם למדתם ערבית בעבר או שזה המפגש הראשון שלכם עם השפה , תמצאו בספר "אל-בית ביתכ" בסיס איתן ללמידה ולהתקדמות משמעותית ביכולת השיחה שלכם ובהבנה של הערבית המדוברת. ספר הלימוד שלפניכם מיועד לכל מי שרוצה ללמוד לדבר ערבית. בספר זה נלמד כיצד לדבר ערבית בשפה פשוטה ויום יומית. הערבית המדוברת משמשת כשפת תקשורת נפוצה ומהווה שער לתרבות עשירה. הלימוד באמצעות הספר מקנה יכולת שיחה בסיסית בשלל נושאים, ובונה תשתית לשונית רחבה הנשענת על אוצר המילים. במקביל הספר מוביל ליכולת שליטה טובה בפועל ובדקדוק של השפה הערבית המדוברת בארץ. הדגש העיקרי של ספר זה הוא בפיתוח מיומנויות שיחה, והוא כולל תרגול רב. ההצלחה טמונה בתרגול בקול רם ובעל פה. אנא זכרו זאת לאורך העבודה עם הספר. הספר מיועד  גם ללומד.ת העצמאי.ת ולשם כך ניתן להיעזר בקבצי קול ובתשובות לתרגילים המופיעים בסוף כל כרך.

בישראל ומחוצה לה מדברים ערבית מדוברת בלהגים שונים. הלהג הנלמד בספר הוא הלהג הישראלי הפלסטיני המדובר בערים במרכז הארץ. השוני בלהגים בא לביטוי  באופן הגיית המילים, כלומר מבטא שונה ( أ אלף במקום קאף ق בלהג העירוני למשל), ואף בשימוש באוצר מילים שונה או ייחודי. עם זאת, ניתן לעשות שימוש בערבית הנלמדת בספר בכל מקום בארץ ובמרחב המזרח תיכוני. יש לזכור את השפעת העברית על הערבית המדוברת בארץ. העצה שלנו היא "והעיקר לא לפחד כלל " . כלומר, דברו ערבית ככל שתוכלו.

את הספר בחרנו לכתוב בתַעתִיק (transcription , transliteration) כלומר באותיות עבריות ולא באותיות ערביות. זאת מתוך כוונה שגם לומדים שאינם בקיאים בסימני הכתב הערבי יוכלו ללמוד באמצעותו. עם זאת, אנו ממליצים ללמוד לקרוא ערבית משום שזה חיוני להבנה מעמיקה בשפה. ניתן למצוא את הטקסטים והשיחות שבספר כתובים גם בכתב הערבי דרך אתר האינטרנט שלנו בכתובת .WWW.EL-BB.COM

הספר בנוי בפרקים הערוכים לפי נושאים. בסיום כל פרק תמצאו מילון המרכז את אוצר המילים של הפרק. אנו מציעים ללמוד בעל פה מספר ביטויים בסוף כל פרק לביסוס השליטה בשפה. בנוסף, לשימושכם מילון עברי – ערבי בסוף הספר הכולל מעל 3000 ערכים. את הספר מלווה אתר  זה ובו קבצי קול וחומרי למידה נוספים. המרשתת (רשת האינטרנט) מלאה בחומרי לימוד דיגיטליים, חלקם בתשלום וחלקם חינמיים ואנו ממליצים לעשות בהם שימוש.   בספר תמצאו עשרות פתגמים , שיחות , סיפורים, וביטויים שימושיים. הספר עשיר בתרגול מקיף ובסוף כל כרך תמצאו  פתרונות  ללומד העצמאי   הספר משובץ בפינות העשרה ובהסברים מעניינים על התרבות הערבית ועל ההקשר הלשוני .

כל שפה היא שער לתרבות, ועל אחת כמה וכמה השפה הערבית. בישראל הערבית היא שפתם של אזרחים ערבים ואזרחיות ערביות החיים עמנו או בשכנות לנו. החברה הערבית כוללת בתוכה רב תרבותיות ומגוון רב של מנהגים ומסורות. בספר שילבנו מושגים מן התרבות הערבית, מדת האסלאם, ומן המרחב המזרח תיכוני. שיבצנו  פתגמים ושירים אשר מעשירים את הלימוד ומחברים אותו להקשר תרבותי נרחב. אנו ממליצים ללמוד בעל פה  פתגמים, ושורות או בתי שיר. זה יחזק את מיומנות השיחה. 

במהלך הכתיבה התקבלה ההחלטה לחלק את הספר לשני כרכים בשל היקף העמודים. אולם שני הכרכים מהווים ספר אחד. לנוחיות הלומד.ת , כללנו בכל כרך את המילון, את רשימות הפתגמים ואת אינדקס הפועל והדקדוק של כל הספר. אנו מאחלים לכם.ן הצלחה רבה בלמידה, תוך הנאה וחברותא. אנא השקיעו במבטא ובשינון הברכות השונות , ונסו להיחשף לשפה המדוברת הטבעית בכל דרך אפשרית.  אנו מאמינים שספר זה יקרב בין דוברי השפות העברית והערבית לחיים של שלום ואחווה .

הספר אֶלְבֶּית בֶּיתַכּ  הוא ספר ללימוד השפה הערבית המדוברת בלהג הפלסטיני הישראלי. הספר מיועד לכל מי שרוצה ללמוד לדבר ערבית. בספר זה נלמד לדבר ערבית בשפה פשוטה ויום יומית. הלימוד באמצעות הספר מקנה יכולת שיחה בשלל נושאים, ובונה תשתית לשונית רחבה הבנויה על אוצר המילים, השליטה בפועל, ובדקדוק של הערבית המדוברת בארץ.  הספר כתוב באותיות עבריות (תעתיק transcription)  בצורה בהירה ופשוטה ומאפשר ללמוד בקלות את רזי השפה.

׳אֶלְבֶּית בֶּיתַכּ׳  היא  ברכה הנאמרת לאורח : תרגיש בבית!  ספר זה נכתב באהבת לתלמידים בכל הגילאים הלומדים ערבית במסגרות השונות. גם לומדים ותיקים ימצאו בו שימוש רב כי הוא כולל אוצר מילים נרחב ואת כל הבסיס  של הפועל וכללי התחביר בצורה  מאירת עיניים וידידותית.

| אלו חלקים יש בספר ? |

הספר "אֶל-בֶּית בֶּיתַכּ" מחולק לשני כרכים, המהווים ספר אחד. על מנת להקל על הלימוד חילקנו את הספר לשני חלקים, אך בכל כרך הכנסנו את המילון המלא של אוצר המילים שבספר לצד תשובון לתרגילי הספר, זאת על מנת להקל על הלומדים. הספר מעוצב מבחינה פדגוגית באופן התומך בלמידה ומקל עליה. 

פרקי הספר

כרך ראשון – פרקים 1 – 6 :

פרק ראשון
אַהְלַן וּסַהְלַן – أهلًا وسهلًا
– ברוכים הבאים

פרק שני
כִּיפ (א)לְ-עֵילֶה ? – كيف العيلة ؟ –
איך המשפחה ?

פרק שלישי
גַ'ארַכּ (א)לְ-קַרִיבּ – جارك القريب
– טוב שכן קרוב

פרק רביעי
אֻטְלֻבּ (א)לְ-עִלְם – أطلب العلم –
צא ולמד !

פרק חמישי
גֻ'מְעַה מֻבָּארָכָּה – جمعة مباركة –
שבוע טוב!

פרק שישי
צַחְّתֵין וּהַנַא – صحتين وهنأ –
בתאבון!

כרך שני – פרקים 7 – 12 :

פרק שביעי
שוּפוּנִי יַא נַאס ! شوفوني يا ناس –
ראו אותי !

פרק שמיני
אֶ(ל)-רְחִ'יצ עַ'אלִי עַלֵיכּ – الرّخيص غالي عليك –
הזול יקר !

פרק תשיעי

רָמָ̃דָאן כַּרִים – رمضان كريم – רמדאן מבורך !

פרק עשירי
עֻצְפוּר פִי (א)לְ-אִיד – عصفور في الإيد
– טוב ציפור אחת ביד !

פרק אחד-עשר
שוּ בְּתִשְתְעֶ'ל ? – شو بتشتغل ؟
– במה אתה עובד ?

פרק שנים – עשר

מִן הוֺן לַהוֺן – من هون لهون – מפה לשם (לכאן)

אנו מפתחים כלים נוספים תומכים בלמידה. הספר עתיד לצאת גם במהדורה דיגיטלית.


לרכישת הספר

הספר ׳אֶלְבֶּית בֶּיתַכּ׳ מורכב משני כרכים. כל כרך בהיקף של כ – 300 עמודים. ניתן לרכוש כל כרך בנפרד או את שני הכרכים יחד במחיר משתלם. מחיר הספר כולל דמי משלוח בארץ. רוכשים מחו"ל יש ליצור קשר דרך הדואר האלקטרוני. el.b.betak@gmail.com לרכישה קבוצתית יש לפנות אלינו לקבלת הצעת מחיר.